ποδόσφαιρο

Η πορεία της Εθνικής Ελλάδος στα προκριματικά του Euro 2020 και οι πιθανότητες πρόκρισης

Η τελική φάση του επόμενου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πρόκειται να διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2020 σε δώδεκα ευρωπαϊκές πόλεις (Αγία Πετρούπολη, Άμστερνταμ, Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, Γλασκώβη, Δουβλίνο, Κοπεγχάγη, Λονδίνο, Μόναχο, Μπακού, Μπιλμπάο και Ρώμη). Πλέον καμία χώρα δεν εξασφαλίζει τη συμμετοχή της αυτόματα, αλλά όλες συμμετέχουν στους ομίλους των προκριματικών, τα οποία άρχισαν τον περασμένο Μάρτιο και θα ολοκληρωθούν τον Νοέμβριο. Μπορείτε να στοιχηματίσετε για τους αγώνες της προκριματικής και της τελικής φάσης, και ο Stoiximan κωδικός μπόνους είναι η καλύτερη πρόταση για να ξεκινήσετε.

Η κλήρωση της Εθνικής Ελλάδος για τα προκριματικά την έφερε αντιμέτωπη με την Ιταλία, τη Φινλανδία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, την Αρμενία και το Λιχτενστάιν. Πρόκειται για μία κλήρωση που εξ αρχής ήταν δύσκολη, καθώς η Εθνική θα πρέπει να ξεπεράσει δυνατούς αντιπάλους προκειμένου να κατακτήσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις για να προκριθεί στο Euro 2020. Ήδη έχουν διεξαχθεί οι πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και ο μέχρι τώρα απολογισμός της Εθνικής μας είναι μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Η Εθνική Ελλάδος ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της τον Μάρτιο αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας το Λιχτενστάιν, την θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Οι διεθνείς μας αντιμετώπισαν τον αγώνα δείχνοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ενενηντάλεπτου και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν τη νίκη με 0-2, ξεκινώντας τη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο.

Μετά από τρεις μέρες ακολούθησε νέος εκτός έδρας αγώνας, αυτή τη φορά πιο δύσκολος εναντίον της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στο γήπεδο χωρίς συγκέντρωση, με αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί και να βρεθεί να χάνει με 2-0 στο 15ο λεπτό. Αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, οι διεθνείς μας άρχισαν να ανεβάζουν σταδιακά την απόδοσή τους. Η αλλαγή στη διάταξη της ομάδας την ωφέλησε, καθώς με αυτόν τον τρόπο αυξήθηκε η πίεση με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να σημειώσει δύο γκολ και να ισοφαρίσει σε 2-2, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Η δυάδα των εντός έδρας αγώνων του Ιουνίου ξεκίνησε με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Ιταλία. Οι δυσκολίες του αγώνα ήταν γνωστές πριν από την έναρξή του, όμως το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν εφιαλτικό. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 0-3, με την Εθνική μας να κάνει παιδαριώδη λάθη και να παρουσιάζει εικόνα αποσύνθεσης. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα βελτιώθηκε, αλλά το σκορ του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Στον επόμενο εντός έδρας αγώνα εναντίον της Αρμενίας, όλοι περίμεναν ότι η Εθνική θα αντιδράσει και θα παρουσιάσει ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Αντί αυτού όμως, ακολούθησε ένα ακόμα απογοητευτικό ξεκίνημα που βρήκε την ομάδα της Αρμενίας να προηγείται 0-2 στο 33ο λεπτό. Η εθνική προσπάθησε να αντιδράσει μετά από το αρχικό σοκ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 2-3.

Πλέον η υπόθεση πρόκριση έχει αρχίσει να απομακρύνεται επικίνδυνα, καθώς η ελληνική ομάδα βρίσκεται στην τέταρτη θέση του ομίλου. Στους έξι αγώνες της που απομένουν χρειάζεται οπωσδήποτε πέντε νίκες και συνδυασμό ευνοϊκών αποτελεσμάτων στους υπόλοιπους αγώνες. Πρωτίστως όμως χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας, καθώς οι πρόσφατες απογοητευτικές εμφανίσεις δεν επιτρέπουν μεγάλο βαθμό αισιοδοξίας για την πρόκριση.